Biblioteka

Pozdrawiamy wszystkich czytelników. Zapraszamy do naszej biblioteki.

Biblioteka w naszej szkole:
– stanowi dla uczniów centrum informacji,
– daje im możliwość rozwijania zainteresowań i samokształcenia,
– wspomaga realizację programów nauczania i wychowania,
– wspomaga realizację edukacji kulturalnej i informacyjnej uczniów,
– udziela pomocy w nabywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, selekcjonowania, gromadzenia informacji.

bib1

 

Zapraszamy do korzystania z katalogu on-line naszej biblioteki https://m007202.molnet.mol.pl/


Instrukcja logowania się do katalogu biblioteki

Funkcjonowanie biblioteki szkolnej w warunkach epidemii


Mój ulubiony bohater literacki

Uczniowie z klasy VI b wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt.” Mój ulubiony bohater literacki”. Prace uczniów powstały w formie lapbooka. Celem projektu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych uczniów, kształcenie umiejętności selekcji i zapisu informacji oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej uczniów.


Projekt edukacyjny „Książka w nowej szacie graficznej”

Uczniowie z klas V wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt. „Książka w nowej szacie graficznej”. Celem projektu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz aktywności twórczej uczniów. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością w projektowaniu okładek do znanych i lubianych książek. Efekty ich pracy ilustrują zdjęcia.

 


„Początki państwa polskiego”

Uczniowie klas czwartych zostali zaproszeni do udziału w konkursie na komiks pt. ”Początki państwa polskiego”. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu legendy w formie komiksu. Uczniowie w swoich pracach wykorzystali legendy: „O Czechu, Lechu i Rusie”, „O Popielu, którego zjadły myszy”, „O Piaście”. A oto zwycięzcy!

 I miejsce : M. Kamińska z kl. IV a, J. Grzybowska z kl. IV b

II miejsce: A. Walczak z kl. IV a, J. Terka z kl. IV b

III miejsce: R. Wawrowski z kl. IV b, O. Kubiak z kl. IV b

Wyróżnienia: A. Dyrda, K. Idzikowski, F. Idzikowski, K. Jeżowska (wszyscy z kl. IV b), L. Wietrzyńska, N. Matusz, A. Buczyńska (wszyscy z kl. IV a)

Gratulujemy!


Jesteśmy już czytelnikami biblioteki szkolnej!

Klasy I a i I b w lutym odwiedziły bibliotekę szkolną i zostały pasowane na czytelników. Uczniowie zapoznali się z biblioteką, układem książek na półkach i zasadami wypożyczania. Na zakończenie spotkania dzieci wypożyczyły swoją pierwszą książkę. Każdy czytelnik został obdarowany kolorową zakładką wykonaną przez uczniów klas siódmych oraz wyprawką czytelniczą otrzymaną z  Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 

Z okazji Święta Bibliotek zaprosiliśmy naszych czytelników do obejrzenia wystawy pt. „Baśnie i legendy z całego świata”. Uczniom zaproponowano także udział w akcji czytelniczej pt. „Bilet powrotny do biblioteki”. Każdy czytelnik otrzymał bilet, który po przeczytaniu książki był kasowany. Pierwsze dyplomy ukończenia akcji zostały już rozdane! 


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca Vicente Clavel Andrés. Zapraszamy naszych czytelników do udziału w konkursach, teleturniejach, quizach poświęconych, bibliotece, książce. Poniżej zamieszczamy linki:

https://wordwall.net/pl/resource/855337/polski/bajkowe-zgadywanki

https://wordwall.net/pl/resource/4540251/polski/rozsypane-tytu%c5%82y

https://wordwall.net/pl/resource/2308039/biblioteka

https://wordwall.net/pl/resource/13433097/polski/bajki

Życzymy dobrej zabawy!!!!!

A dla miłośników kolorowanek mamy następującą propozycje:

https://e-kolorowanka.pl/gallery/biblioteka-kolorowanki\

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/bajki-i-basnie/

 


Dzień Bezpiecznego Internetu

„Julek i Maja w labiryncie”

Jest to książka dla miłośników gier komputerowych i moli książkowych. Julek i maja przypadkowo wchodzą do gry komputerowej, której akcja dzieje się we wnętrzu ludzkiego mózgu . Początkowo zafascynowani światem wirtualnym nie chcą wrócić do zwykłego życia. Napięcie rośnie, a decydująca bitwa przebiega dramatycznie. Czy uda im się znaleźć wyjście z gry i powrócić do zwykłego świata?

„Zuźka w necie i w realu”

Zuźka przeżywa fascynację internetem. Przed nią zabawne sytuacje, ale też pułapki i niebezpieczeństwa związane nie tylko z komputerem ale także z siecią internetową.

„Napisz kod. Programowanie dla najmłodszych”

Witaj w świecie oprogramowania. W książce tej poznasz podstawowe pojęcia związane z oprogramowaniem. Na każdej stronie służą nam pomocą roboty, które wyjaśniają wszystkie zagadnienia. Naucz się wydawać komendy i rozpocznij od prostych projektów w Scratchu i Logo.

„Internet. Słownik ilustrowany”

Książka zawiera szybki kurs nauki internetu, słowniczek najważniejszych pojęć i …. buziek oraz najciekawsze adresy internetowe.

„Dzieci w sieci dobrych manier”

Książka to jest przeznaczonym dla dzieci i młodzieży przewodnikiem po internetowym życiu. W przystępny i zabawny sposób zagłębia tajniki etykiety w sieci, zajmując się kulturą wpisów na portalach społecznościowych, blogach oraz użytkowaniem smartfonów i tabletów. Porusza temat cyberprzemocy i bezpieczeństwa w Internecie.


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Nasza szkoła bierze udział w rządowym programie rozwoju czytelnictwa. Celem głównym tego programu jest uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych oraz wzmocnienie ich potencjału i  roli. Szkoła otrzymała środki na zakup książek dla dzieci i młodzieży. Pieniądze zostały wydane a biblioteka szkolna wzbogaciła się o 1116 książek. Zapraszamy naszych czytelników do wypożyczenia książki na ferie świąteczne. Jest w czym wybierać, co ilustrują poniższe zdjęcia.


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W tym roku szkolnym z okazji Święta Bibliotek przygotowaliśmy dla naszych czytelników wiele atrakcji. Wszyscy wielbiciele przygód Lassego i Mai mogli wziąć udział w konkursie „Na tropie tajemnic” rozwiązując zagadki i szarady. Natomiast w konkursie „Jaka to książka?” uczniowie ogadywali  tytuły znanych książek, które były napisane w różnych językach. Podczas „przerwy z ciekawą książką” dzieci ze skupieniem słuchały kolejnych przygód pary detektywów. Dużym zainteresowaniem cieszył się też konkurs plastyczny pt. „Portret Lassego i Mai”. Najwięcej nagród zdobyli uczniowie z kl. III e. Wszyscy uczniowie z ciekawością oglądali wystawę prac konkursowych.

 

Moja ulubiona książka „zamknięta” w lapbooku

Pod takim tytułem odbyły się zajęcia warsztatowe, przygotowane przez panie bibliotekarki z biblioteki pedagogicznej w Gnieźnie.  W zajęciach udział wzięły klasy V b i VI c. Głównym celem zajęć było promowanie czytelnictwa i rozwijanie umiejętności artystycznych. Podczas lekcji wychowawczej i języka polskiego powstały piękne lapbooki, które zostały wystawione w holu Publicznej Biblioteki Pedagogicznej. A my podziwiamy „książki na kolanach” ( takie jest polskie tłumaczenie lapbooków) na zdjęciach.

 

Detektywistycznym tropem Lassego i Mai

To kolejna impreza poświęcona ulubionym bohaterom naszych uczniów zorganizowana przez Publiczna Bibliotekę Pedagogiczną. Uczennice z kl. 4 h (Klaudia Nowak, Nina Nowak, Łucja Wrzaskowska, Wiktoria Bednarek) wzięły udział w tej międzyszkolnej imprezie czytelniczej. Dziewczynki musiały wcielić się w rolę detektywa  i wykonać różnorodne  zadania:  rozwiązać łamigłówki, zaszyfrowane wiadomości, przy pomocy lupy odczytać informację, przejść przez specjalnie przygotowaną sieć pajęczą. Dużą atrakcją była obecność panów techników
z Wydziału Kryminalnego, którzy w interesujący sposób opowiadali o swojej pracy. Na zakończenie  imprezy uczestnicy wykonali legitymacje detektywistyczne i  otrzymali certyfikat detektywa.


Bajkowy zwierzyniec Ignacego Krasickiego

Uczennice z klasy IV c wzięły udział w międzyszkolnych zajęciach literacko-sportowych, które zostały przygotowane we współpracy z biblioteką pedagogiczną. Dziewczyny reprezentujące naszą szkołę przygotowały plakat ilustrujący bajkę I. Krasickiego  „Dzieci i żaby” oraz inscenizację. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach sportowych i grach zręcznościowych. Wykazały się doskonałą znajomością bajek, wpisując brakujące wyrazy w odpowiednie miejsca. Na zakończenie zabawy otrzymały certyfikat i słodki upominek.

 

Tydzień Głośnego Czytania

Od 8 maja do 12 maja w naszej bibliotece odbywały się różnorodne imprezy związane z obchodami Tygodnia Głośnego Czytania, których patronem jest fundacja „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Podczas dużych przerw i zajęć czytelniczych uczniowie  wędrowali z Kazikiem po Afryce i poznawali zwyczaje i warunki życia mieszkających tam plemion. Prace wykonane podczas zajęć przedstawiające przygody Kazika zostały wystawione w bibliotece. Nasi czytelnicy wybierali także  tytuły swoich ulubionych  książek, które pojawiły się na naszym „drzewie czytelniczym”. Duże zainteresowanie wzbudziło budowanie wieży z przeczytanych książek. Wieża wielokrotnie musiała być „naprawiana”, co ilustrują poniższe zdjęcia.

 

Teatrzyk kamishibai 

W naszej szkole gościliśmy p. K. Wilczewską, która pracuje jako bibliotekarz w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w  Gnieźnie. Uczniowie z klas 2h i 2e mieli okazję zobaczyć „obrazkowy teatr” i posłuchać bajki pt. „Szkoła Czi-Tam.”  Nasi czytelnicy dowiedzieli się jakie trudności muszą pokonać nepalskie dzieci, żeby dojść do szkoły. Zajęcia odbyły się w sali zabaw i wszyscy uczestnicy próbowali pokonać różne przeszkody – podobnie jak dzieci w Nepalu.

 

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Franklin i jego przyjaciele”

W maju w bibliotece szkolnej na zajęciach czytelniczych odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego, który trwał od kwietnia do czerwca. W projekcie udział wzięli uczniowie  z klasy 2h, 2e oraz uczniowie przebywający w świetlicy. Głównym celem projektu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczy dzieci. Na zajęciach uczniowie wykazali się znajomością wybranych książek o Franklinie, które były wspólnie wcześniej czytane na lekcjach. Z prac wykonanych przez dzieci powstały  książeczki pt. „Dlaczego lubię Franklina?”, „Szanujemy książki wypożyczone z biblioteki”, „Co czytelnicy sądzą o przygodzie Franklina”. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali „Dyplom znawcy przygód żółwika Franklina”.

 

Literatura od kuchni

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie edukacyjnym, który był poświęcony gotowaniu. Celem tego projektu było rozwijanie zainteresowań kulinarnych i nawyków zdrowego żywienia. (więcej…)

img_20161124_093410

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Misia”. W tym roku zorganizowaliśmy wystawę pt. „W krainie misiów”. Na wystawie oprócz książek o pluszakach, gazetek, plansz z misiowymi ciekawostkami pojawili  się główni bohaterowie czyli MISIE (więcej…)

100_5606

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Z okazji święta bibliotek zaprosiliśmy uczniów do udziału w imprezach, które odbywały się w naszej bibliotece przez cały  październik (więcej…)

100_5411


 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto to obchodzone jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji biblioteka zaprosiła wszystkich czytelników do udziału w różnorodnych konkursach. Uczniowie wzięli udział w konkursie czytelniczym pt. „Świat baśni H. Ch. Andersena”, plastycznym „Moja ulubiona baśń Andersena”. Powstały również piękne lapbooki poświęcone duńskiemu bajkopisarzowi. W bibliotece można było obejrzeć gazetkę i wystawkę baśni, która składała się z dwóch części. W pierwszej części wystawiono baśnie ilustrowane przez wybitnego grafika J. M. Szancera, a w drugiej pięknie ilustrowane baśnie wydawnictwa Media Rodzina zawierające płytę na której tekst baśni czyta J. Stuhr. Obchody „Dnia Książki” zakończyła audycja, która przybliżyła uczniom postać H. Ch. Andersena.

To warto przeczytać!

bibWszystkich niezdecydowanych jaką  książkę wypożyczyć zapraszamy na stronę katalogu biblioteki szkolnej. W zakładce „zestawienia” znajduje się lista książek, które warto przeczytać. Możecie również dowiedzieć się jakie książki dzieci wypożyczają najczęściej.

 

Podaruj książkę, ulecz duszę

Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za udział w zbiórce książek dla pacjentów  gnieźnieńskiego szpitala. Zebrano ok. 2 tys. książek z wszystkich szkół. Cieszymy się bardzo, że nasi nauczyciele i uczniowie włączyli się do tej akcji. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

Pierwszoklasiści w bibliotece szkolnej.

W styczniu i lutym bibliotekę szkolną odwiedziły wszystkie pierwsze klasy ( 1a,1b,1c,1d,1e, 1f, 1g, 1h). Uczniowie zapoznali się z biblioteką szkolną, zasadami wypożyczania i szanowania książek. Po obejrzeniu scenki w wykonaniu uczniów z klas 5a i 5b „pierwszaki” zostały pasowane na czytelników biblioteki szkolnej i wypożyczyły  książki.

 

„Książki pod choinkę”

 

„Tajemnica biblioteki”
Z biblioteki w Valleby giną cenne książki. Jak to możliwe, skoro każda z nich ma zabezpieczenie przed kradzieżą? Komisarz policji prosi Lassego i Maję o pomoc. Kolejne części serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai wybierane były przez ostanie kilka lat książką roku przez dziecięce jury. (źródło: opis z okładki)
„Mój niesforny szczeniak”
Gdy Ela nadaje nowemu szczeniakowi imię Urwis, nie zdaje sobie sprawy, że trafiła w sedno… . W szkole zbliża się Dzień Sportu i Ela obawia się, że zajmie ostatnie miejsce. Przychodzi jej do głowy wspaniały pomysł: będzie trenować z Urwisem. A czy skory do psot piesek może jej pomóc? (źródło: opis z okładki)
„Baśniobór”
Kendra i Seth mają spędzić wakacje u dziadka. Nie są tym zachwyceni. Dziadek wita ich całą serią zakazów i przestróg. Okazuje się jednak, że ten dziwny staruszek pełni bardzo ważną funkcję – jest strażnikiem niezwykłej krainy, Baśnioboru. (źródło: opis z okładki)

„Skarb Atlantów”
Tajemnica! Antyczne skarby! Słońce, złoty piasek i szmaragdowe morze….. Wakacje w Grecji są cudowne! Rodzeństwo Ostrowskich po raz kolejny wyrusza na poszukiwanie skarbów. Skąd się wzięła starożytna gemma? Kim jest profesor Flemming? Dowiecie się wszystkiego czytając tę książkę! (źródło: opis z okładki)

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dzień Misia obchodzony jest 25 listopada. W tym dniu bibliotekę odwiedziły następujące klasy: 1b, 1a, 1g, 1e, 1h, 3c, 1c, 3b, 2e, 2b. Dzieci przyniosły ze sobą misie, a w bibliotece przygotowano wystawę książek i pluszaków. Na zajęciach dzieci poznały historię pluszowego misia oraz ciekawostki zarówno o misiach bajkowych jak i tych prawdziwych. Natomiast na lekcjach odbyło się głośne czytanie fragmentów książek, których bohaterami są sympatyczne pluszaki. Wszyscy uczestnicy zabawy obejrzeli bajki o Gumisiach, Misiu Uszatku, Coralgolu. Powstały piękne prace plastyczne przedstawiające misie i opisy ulubionych misiów.

„Najładniejsza sowa biblioteczna”

Po takim tytułem odbył się konkurs plastyczny skierowany do wszystkich naszych czytelników. Do biblioteki wpłynęło ok. 60 prac. Przy ocenianiu komisja brała pod uwagę oryginalność i estetykę wykonania. Nagrodzone sowy będą zdobić bibliotekę przez cały rok szkolny.

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodziliśmy dzień bajkowych postaci. Nasi czytelnicy wybrali swoich ulubionych bohaterów. Oto oni:
Harry Potter, Charlie i Lola, Kot w butach ,Violetta , Kopciuszek, Koszmarny Karolek, Franklin, Czerwony kapturek, Scooby-Doo , Królewna Śnieżka Martynka,  Hermiona  Granger, Pan Kleks, Kubuś Puchatek.

Ogólnopolskie Wybory Książek

Nasza biblioteka otrzymała podziękowanie za udział w ogólnopolskich wyborach książek. Niektóre pozycje, które zaproponowali uczniowie już są w naszej bibliotece.

 

„Książkowy sleefevace”

W Internecie pojawiły się fotograficzne relacje z sesji z okładkami książek czyli  „sleefevace”. Jest to foto zabawa polegająca na tym by zrobić zdjęcie osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek postanowiliśmy zaprezentować książki z naszej biblioteki. Oto rezultaty naszej zabawy.

 

Skip to content