Dni Kultury Afrykańskiej

W ramach innowacji pedagogicznej „Bogactwo kulturowe świata. Poznajemy, czerpiemy, wspomagamy” w Szkole Podstawowej nr 9 w Gnieźnie zostało podjętych szereg inicjatyw, których celem było przybliżenie uczniom bogactwa kultury afrykańskiej. Autorki innowacji, p. Marlena Krzyżańska i p. Ewa Zachwieja, zorganizowały spotkanie z kulturą afrykańską, w czasie którego podzieliły się z dziećmi własnym doświadczeniami z Afryki. Uczniowie z klas:  1a, 2a, 3a, 3c, 3g, 4b, 4g i 6b w oparciu o prezentowane zdjęcia i filmy z prywatnych zbiorów, poznali dwa, bardzo różne kraje: Etiopię i Angolę. Prezentację multimedialną wzbogacił pokaz eksponatów przywiezionych z tych afrykańskich krajów: masek, figurek z drzewa hebanowego, instrumentów muzycznych. Dzieci miały także okazję przebrać się w stroje typowe dla Afryki, co przyjęły z ogromnym entuzjazmem.
W ramach współpracy z rodzicami zostało zorganizowane spotkanie, na które obok Dyrekcji szkoły zostali zaproszeni przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice uczniów kl. 3e oraz rodzice dzieci ze Szkolnego Ogniska Misyjnego. W programie spotkania znalazła się degustacja herbatki i afrykańskich ciasteczek, pokaz „mody” afrykańskiej i możliwość włączenia się w odbywającą się na terenie szkoły akcję charytatywną: „Szczoteczka dla małego Afrykańczyka”. Honorowym gościem spotkania był dr hab. ks. Franciszek Jabłoński, który wyraził swoją ogromną radość z faktu organizowania tego typu spotkań, podkreślając przy tym wartość włączania do współpracy rodziców.
Akcji towarzyszyła prezentacja książek, albumów i eksponatów poświęconych Afryce w bibliotece szkolnej, wystawy: Dzieci Etiopii i Dzieci Angoli w stołówce i na szkolnym korytarzu oraz prezentacja miniatury afrykańskiej wioski.
Ufamy, że dzięki tym inicjatywom kultura afrykańska stała się bliższa wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy jednocześnie stali się bardziej wrażliwi na potrzeby swoich rówieśników z tego odległego kontynentu.

Skip to content