Świetlica

Świetlica czynna od godziny 7.00 do 17.00


Rok szkolny 2020/2021


PIERWSZY DZIEŃ JESIENI 
23 września w świetlicy szkolnej świętowaliśmy Pierwszy Dzień Jesieni.  
Podczas zajęć dzieci rozwiązywały zagadki o tematyce jesiennej oraz słuchały wierszy i piosenek o jesieni. 
Część zajęć odbyła się na dworze. Uczniowie bawili się z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz brali udział w konkursach. 


Projekt: „Wychowanie do wartości – respektowanie norm społecznych”.
Termin realizacji: rok szkolny 2020/2021
Odpowiedzialni: Izabella Zawadzka, Dorota Bereźnicka, Joanna Jatczyńska, Anna Kosicka
W każdym miesiącu działania skupią się na poszczególnych wartościach:
Wrzesień – przyjaźń
Październik – praca
Listopad – patriotyzm
Grudzień – tolerancja
Styczeń – wolność
Luty – miłość
Marzec – uczciwość
Kwiecień – szacunek
Maj – piękno
Czerwiec – rodzina.

Rok szkolny 2019/2020


WIRTUALNA ŚWIETLICA przeprowadziła konkurs na portret pupila.
Ogółem wpłynęło 11 prac.
Laureatami konkursu zostali:
  1. Lena Nowak, kl. 2c
  2. Adam Walczak, kl. 2a
  3. Łukasz Pankowski, kl. 4a
Wyróżnienia otrzymały:
Nikola Kończak, kl. 3a  oraz Justyna Bielecka, kl. 6c
Wszyscy uczestnicy otrzymają pochwały za zaangażowanie. Nagrody zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego.

KONKURS WIELKANOCNY

Konkursu „MENU WIELKANOCNEGO ŚNIADANIA” – zobacz


DZIEŃ KOTA

W świetlicy  wykonano prace plastyczne z okazji Dnia Kota.


ZIMA

W świetlicy wiele prac plastycznych zdominowała zima.


„Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”

W ramach programu „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” odbywają się zajęcia z klasami drugimi i trzecimi dotyczące zdrowego stylu życia. Dodatkowo w świetlicy udostępniane są gazetki o tematyce zdrowego stylu życia. Ostatnio wielkim zainteresowaniem cieszy się gazetka CAŁA PRAWDA O CUKRZE.

 


ZAJĘCIA PLASTYCZNE

W trakcie zajęć plastycznych odbywających się w świetlicy dzieci wykonały prace o tematyce świątecznej i zimowej.


Zajęcia w Bibliotece Publicznej
22 listopada 2019 r. świetliczaki wybrały się na zajęcia do Biblioteki Publicznej w celu obchodów tradycji andrzejkowych. Podczas zajęć dzieci mogły wcielić się w ulubione postacie z bajek.


11 października 2019 r. dzieci ze świetlicy wzięły udział w zajęciach Biblioteki Publicznej. Zajęcia dotyczyły urodzin Kubusia Puchatka. Podczas zajęć przeczytane były fragmenty z Kubusia Puchatka, a zadaniem dzieci było odpowiedzieć na pytania do wysłuchanej treści. Dzieci bardzo miło spędziły czas.


„Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”

dobrzejemy
Świetlica bierze udział w ogólnopolskim programie „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”. W ramach programu organizujemy z wychowawcami klas II i III różne działania promujące zdrowy styl życia.
Działania te rejestrujemy na Mapie Dobrych Działań Szkół: http://dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl/mapa-dobre-dzialania-szkol/.


W świetlicy wykonujemy wiele prac plastycznych. Dzieci tworzą świetlicowe logo, uczą się zasad bezpieczeństwa i na wiele sposobów cieszą się jesienią.


 

Rok szkolny 2018/2019

Zajęcia w Bibliotece Publicznej
10 maja 2019 r. dzieci ze świetlicy uczestniczyły w zajęciach w Bibliotece Publicznej w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Świetliczaki wzięły udział w grze bibliotecznej „Zakamarki biblioteki”. Kto dawno nie był w bibliotece i myślał, że znajdzie tam tylko kręcący w nosie kurz regałów, bardzo się pomylił. Przekonały się o tym dzieci, które zaglądały w każdy zakamarek.

Witamy wiosnę!

Zajęcia w Bibliotece Publicznej
Spotkanie w Bibliotece Publicznej poświęcone było literkom „Literkowy zawrót głowy”. Uczniowie przebierali się za zwierzątka i odgadywali ich nazwy, układali literki z patyczków, a poprzez czytanie krótkich wierszyków utrwalali alfabet. Na koniec zapoznali się z książeczką „Zagadkowe ABC”.

Zajęcia w Bibliotece Publicznej
W piątek 8 lutego dzieci ze świetlicy wzięły udział w zajęciach czytelniczych w Bibliotece Publicznej pt: ”Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach”. Uczniowie wysłuchali fragmentów opowiadań poświęconych miłości, nienawiści, strachu i poczuciu winy. Na koniec każdej historii wysłuchały pogadanki na temat konkretnej emocji oraz praktycznych rad, jak należy sobie radzić z emocjami dobrymi i złymi.

Dzień bezpiecznego Internetu
W dniach od 6 do 8 lutego uczniowie uczęszczający do świetlicy uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, plastycznych poświęconych bezpieczeństwu w sieci. Przygotowali plakat na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że Internet może być miejscem bezpiecznym i przyjemnym, a także uświadomienie, że w sieci czyhają również na nich niebezpieczeństwa.
Uczniowie poznali też strony internetowe, które warto odwiedzać: Sieciaki.pl oraz Owce w sieci.

Konkurs recytatorsko-plastyczny
7 grudnia w świetlicy szkolnej odbył się konkurs recytatorsko-plastyczny. Dzieci przygotowały wiersz Juliana Tuwima i wykonały do niego ilustrację.

 

Andrzejki w świetlicy
Andrzejki to jedyny w swoim rodzaju dzień. Zgodnie z ludową tradycją, właśnie wtedy św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy, co nas czeka w przyszłości.
Dzieci ze świetlicy również obchodziły andrzejki. Poprzez liczne wróżby mogły dowiedzieć się o swojej przyszłości np. jaki będą wykonywać zawód, kto pierwszy znajdzie żonę lub męża.

 

Dzień Pluszowego Misia
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku… Każdy posiada, bądź posiadał  ulubionego  pluszowego misia. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Mimo upływu lat i pojawiania się coraz to nowocześniejszych zabawek,  pluszowy miś pozostaje najlepszym przyjacielem dziecka.
23 listopada w świetlicy obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci pięknie prezentowały się ze swoimi pluszowymi ulubieńcami. Były opowiadania i prace plastyczne z misiami w roli głównej.

 

Lekcja biblioteczna
Dzieci ze świetlicy uczestniczyły w zajęciach w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Spotkanie odbyło się 13 listopada i było związane ze 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości. Dzieci  dowiedziały się wiele ciekawych informacji, obejrzały książki, uczestniczyły w zabawach, a na koniec wzięły udział w konkursie podsumowującym.

Rok szkolny 2017/2018

Uczniowie w czasie pobytu w świetlicy wybrali się do parku. Tam urządzili zimowe zawody na ulepienie najciekawszego bałwana. Było sporo pracy i śmiechu. Ale opłaciło się!

Uczestniczyliśmy w obchodach Światowego Dnia Misia. Zostaliśmy zaproszeni do biblioteki szkolnej na zajęcia związane z obchodzonym świętem. Podsumowaniem tego dnia była praca plastyczna „Mój miś”.

Uwielbiamy zajęcia plastyczne: rysujemy, kolorujemy, wycinamy, lepimy z plasteliny, tworzymy ciekawe przedmioty dekoracyjne.

Codziennie bawimy się w naszej sali zabaw.

Pamiętamy o odrabianiu zadań domowych pod czujnych okiem wychowawców.

W ramach Dniach Kredki odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną w Gnieźnie. W czasie zajęć dowiedzieliśmy się o roli barw w naszym życiu oraz braliśmy udział w ciekawych konkursach.

Bierzemy udział w imprezach świetlicowych. Wspólnie się bawimy podczas konkursów, śpiewamy i tańczymy. Czas umilamy sobie słodkościami.

Pisaliśmy list do św. Mikołaja. Każdy z nas przedstawił swoje gwiazdkowe marzenia.

Mamy możliwość zjadania w stołówce smacznych, zdrowych i kolorowych posiłków. A od 4 grudnia pijemy ciepłą herbatę.

Włączamy się w działania szkolnego wolontariatu. Zbieramy karmę dla bezdomnych psów i kotów.

 

Rok szkolny 2016/2017

„Czytajki  z naszej bajki”
10 kwietnia dzieci uczęszczające do świetlicy wzięły udział w spotkaniu czytelniczym „Trochę z Brzechwy, ciut z Tuwima”.  Uczniowie mogli wysłuchać czytanych głośno, przez bibliotekarza z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna,  wierszy znakomitych polskich poetów: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

MASKI KARNAWAŁOWE
W świetlicy można poczuć już atmosferę karnawału.  W związku z tym wychowawczynie wykonały z dziećmi maski karnawałowe,  które przedstawiały ulubione zwierzęta. Każde z dzieci bardzo pomysłowo ozdobiło swoją maskę. Rekwizyt ten będzie pierwszym zwiastunem Świetlicowego Balu Karnawałowego.

WSZYSTKO CO NAS W ŚWIETLICY UCZY I BAWI
Jak co roku w celu urozmaicenia i uatrakcyjnienia dzieciom czasu spędzanego w świetlicy panie wychowawczynie prowadzą tygodniowe zajęcia związane z planem pracy świetlicy. Uczniowie angażują się w aranżację wystroju wnętrz, podejmują działania artystyczne na rzecz świetlicy i szkoły, rozwijają zainteresowania czytelnicze, a także zapoznają się z tradycjami, wydarzeniami i faktami historycznymi.

 

PRZEGLĄD TEATRÓW SZKOLNYCH „OFFKA”
Nasza szkoła kolejny raz brała udział w tym wydarzeniu. Tym razem szkołę reprezentowała grupa „Świetliczaki” z programem pod tytułem „Akademia Mieszka I”. (więcej…)

KONKURS O BEZPIECZEŃSTWIE
W dniu 22 września w świetlicy szkolnej odbył się konkurs z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie drogowym. Dzieci z klas I- III rozwiązywały zagadki, krzyżówki, udzielały odpowiedzi na zadawane przez nauczycieli pytania. Nagrody otrzymali następujący uczniowie: Maksymilian Jakubowski, Zuzanna Kaźmierczak, Filip Danielewicz i Michał Tomaszewski. Cyklicznie raz w tygodniu przeprowadzane będą w świetlicy zajęcia o bezpieczeństwie na drodze. Podsumowaniem tych zajęć będzie spotkanie z policjantem.


 

Rok szkolny 2015/2016

ŚWIETLICOWY BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 13 stycznia odbył się świetlicowy bal karnawałowy. Przeprowadzono liczne konkursy, w których chętnie brały udział wszystkie dzieci. Radosnej zabawie towarzyszyła muzyka na żywo, a uczestnicy byli pięknie przebrani. Ten bal pozostanie na długo w pamięci świetliczaków.

ŚWIETLICOWY KONKURS RECYTATORSKO – PLASTYCZNY

Po raz kolejny ogłoszony został w świetlicy konkurs recytatorsko – plastyczny, dzieci musiały nauczyć się pięknie recytować wiersz oraz wykonać do niego ilustrację techniką dowolną.
Do konkursu zgłosiło się wielu chętnych. Uczestnicy starannie się przygotowali i wykonali piękne prace. 19 listopada odbyła się prezentacja wierszy i prac plastycznych. Komisja złożona z wychowawców świetlicy: Małgorzaty Ostrzyckiej, Joanny Jatczyńskiej oraz Alicji Schlesinger oceniała uczestników po każdej prezentacji. Wręczenia nagród i dyplomów dokonała Pani Dyrektor Arleta Wojdanowicz.
Laureaci Świetlicowego Konkursu Recytatorsko- Plastycznego.
Kategoria klas I
miejsce I: Aleksander Siwka klasa 1d
miejsce II: Maja Orchowska klasa 1 g
miejsce III: Bartłomiej Karasiewicz klasa 1f
Kategoria klas II-III
miejsce I: Julia Danielewicz klasa 3b
miejsce II: Olga Borowska klasa 3c
miejsce III: Alina Liczbińska klasa 3d
wyróżnienie: Kinga Malinger klasa 3d, Zuzanna Koteras klasa 2a

„WESOŁA JESIEŃ”

W  październiku ukazał się kolejny numer gazetki świetlicowej z cyklu – Wesołe Pory Roku, w której znalazły się między innymi łamigłówki, rebusy, krzyżówka, kolorowanka, zagadki dla najmłodszych. Poprawnie wypełnione gazetki wzięły udział w losowaniu nagród. Jesienny numer jest pierwszym numerem wydanym w nowej szacie graficznej.
Laureaci konkursu:

  1. Jakub Maciejewski kl. I e
  2. Alina Liczbińska kl. III d

Uczniowie, którzy prawidłowo rozwiązali wszystkie zadania zamieszczone w gazetce świetlicowej „WESOŁA JESIEŃ” otrzymali upominki. GRATULUJEMY!

„ŚWIETLICOWE MUZYKOWANIE” 

Cyklicznie w świetlicy prowadzone są zajęcia rytmiczno – umuzykalniające. Poznajemy i śpiewamy piosenki przy akompaniamencie akordeonu i keyboardu. Podczas zajęć uczestniczymy w wielu zabawach muzycznych- reagujemy ruchem na zmiany tempa w muzyce, na wysokość i barwę dźwięków, na pauzę w muzyce. Bardzo lubimy zagadki muzyczne „Jaka to melodia”. „ …Dziecko nosi w sobie muzykę spontaniczną, która chce się ujawnić. Jeżeli pomożemy dziecku rozwinąć muzykę, która jest w nim, uczynimy je istotą nie tylko lepszą i szlachetniejszą lecz również bardziej szczęśliwą…” (E. Souriau)

PODZIĘKOWANIE

Podziękowania dla uczniów za bezinteresowną pomoc młodszym dzieciom podczas obiadu w miesiącu wrześniu i październiku.

 

Skip to content