Dni Kultury Azjatyckiej

W ramach innowacji pedagogicznej „Bogactwo kulturowe świata. Poznajemy, czerpiemy, wspomagamy” w dniach od 15 do 21 marca br. odbywały się w naszej szkole Dni Kultury Azjatyckiej. Autorki innowacji, p. Marlena Krzyżańska i p. Ewa Zachwieja, zorganizowały spotkania, których celem było przybliżenie uczniom bogactwa kultury azjatyckiej, a zwłaszcza Korei i Indii.  Gościem specjalnym tych Dni była pochodząca z Korei, p. dr Lee Petra Jinok, która przyjechała do Polski na zaproszenie ks. dr. hab. Franciszka Jabłońskiego. Pani Petra, ubrana w piękny tradycyjny strój koreański – han bok, przybliżyła najpierw dzieciom, w czwartek 15 marca, a później młodzieży, w poniedziałek 19 marca, ten odległy azjatycki  kraj. Uczestnicy spotkań mieli m.in. okazję nauczyć się kilku prostych słów w j. koreańskim, posłuchać tradycyjnej koreańskiej muzyki, poznać koreańską kuchnię czy posłuchać o tym, jak w Korei wygląda życie dzieci. Dla uczniów była to także niewątpliwie wspaniała okazja sprawdzenia swojej znajomości j. angielskiego. Bardzo interesujące były także spotkania poprowadzone przez p. Krzyżańską, która korzystając z prywatnych zbiorów, przygotowała wyjątkową prezentację zdjęć z Indii, Laosu, Wietnamu i Kambodży. Prezentacji towarzyszyła wystawa azjatyckich masek i innych azjatyckich eksponatów w stołówce szkolnej oraz bardzo ciekawa wystawa książek i albumów w szkolnej bibliotece, którą przygotowała p. Julita Strzyżewska, korzystając m.in. z prywatnych zbiorów p. Jerzego Nowaka i p. Marleny Krzyżańskiej. Całość wzbogaciła prezentowana na korytarzu szkolnym miniatura azjatyckiej wioski oraz wystawa prac plastycznych tematycznie związanych z Azją, przygotowana pod kierunkiem p. Izabeli Wojciechowskiej. Jesteśmy przekonani, że dzięki tym inicjatywom kultura azjatycka stała się bliższa wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy kolejny raz mogli doświadczyć jak piękny i różnorodny jest świat.

Skip to content