„Przygarnij, przytul, pokochaj”

Szkolne Koło Wolontariatu „Elfy” oraz świetlica szkolna organizują działania związane z realizacją projektu „Przygarnij, przytul, pokochaj”. Celem tych działań  jest  zwrócenie szczególnej uwagi na los porzuconych, bezdomnych zwierząt i na możliwość ich przygarnięcia. Śnieg i niska temperatura to dwa typowe oznaki zimy, z którą zupełnie dobrze sobie radzimy – ogrzewamy domy, zakładamy ciepłe kurtki, odśnieżamy drogi. Bardzo miło oglądać jest zimowy pejzaż zza okna w ciepłym pokoju. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście.
Bezdomni są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Niestety, w przeciwieństwie do ludzi, którzy mogą odmienić swój los, bo mają głos  –  zwierzęta nie mają nic do powiedzenia, często wyrzucane są na ulicę, nawet zimą, bo już się komuś znudziły, są niepotrzebne  i niechciane.


Jakie mogą być przyczyny bezdomności zwierząt?

 1. Porzucanie zwierząt w okresie wakacji i wyjazdów.
 2. Porzucanie zwierząt, które były prezentami na przykład świątecznymi, urodzinowymi.
 3. Porzucanie zwierząt z powodu pojawienia się dziecka w rodzinie.
 4. Porzucanie zwierząt z problemami, na przykład niszczenie przedmiotów, brudzenie (a przecież zwierzę nie wie, że czyni szkodę).
 1. Porzucanie zwierząt w związku z wyjazdem za granicę, wynajęciem mieszkania, gdzie zakazane jest trzymanie zwierząt.
 2. Brak zapewnienia opieki nad zwierzętami przez osoby, które: zmarły, zamieszkały w domach opieki, przebywają przez dłuższy czas w szpitalu, utraciły zdolność opieki z powodu choroby lub niepełnosprawności.
 3. Ucieczka zwierząt na przykład w czasie głośnych wybuchów petard w sylwestra.
 4. Zagubienie się zwierząt.
 5. Porzucanie zwierząt chorych, starych, zniedołężniałych.
 6. Coraz częściej wyrzucane są psy rasowe, na które skończyła się moda.

Porzucenie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota przez właściciela jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzętami, czyli jest to przestępstwo. (Ustawa o ochronie zwierząt, art.6 ust 2 punkt 11).
W Polsce każdego roku porzuca się dziesiątki tysięcy psów i kotów, traktując tą  nieludzką czynność jak wyrzucanie niepotrzebnej rzeczy lub produktu. A dla zwierzęcia  to traumatyczne przeżycie, które często kończy się jego śmiercią. Zwierzęta bardzo przeżywają porzucenie. Głodne i obolałe czekają w nieznanym sobie miejscu i smutnymi, płaczącymi oczami wypatrują swoich właścicieli.
Schronisko dla bezbronnych zwierząt to chyba najsmutniejsze zwierciadło ludzkiej bezduszności. Spacerując między klatkami  widzimy pieski pełne rozpaczy i tęsknoty, śledzące każdy ludzki krok. Wciśnięte w siatkę klatek psie nosy, czekają na swój prawdziwy dom. A przecież Ustawa o Ochronie Zwierząt głosi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Każdego dnia wiele zwierząt jest wyrzucanych, często bitych i okaleczanych. Ich strach i krzywda doznana z ręki człowieka czynią je bezbronnymi. Wszystkie te zwierzęta potrzebują naszej pomocy. Zagłodzone, ranne, chore, wycieńczone proszą o pomoc.
Schroniska przepełnione są od takich niechcianych zwierzaków, a każde z nich miało kiedyś jakiegoś pana, niejeden kotek czy piesek był kanapowym pupilem i któregoś dnia został z niej wyrzucony na ulicę. Teraz Reksio, czy Mruczek  nie nosi już swojego imienia, tylko ma przydzielony numer. Zwierzęta siedzą w boksach, nawet po kilka w jednym. Nikt ich już nie przytula i nie wychodzą na spacery.
Pamiętajmy, zwierzęta  nie są przyczyną swego losu, nie potrafią sobie pomóc, a nawet zrozumieć swojego problemu. Potrafią tylko mieć żal do człowieka, że zgotował im ten los. Dobrze widać to w oczach każdego pogłaskanego bezdomnego psa lub kotka.
Co możemy zrobić dla bezdomnych zwierząt w czasie zimy?
Otóż bardzo wiele – los bezdomnych zwierząt  zależy w bardzo dużej mierze od naszej życzliwości.

 • Przynieś do szkoły karmę dla kotów, a my przekażemy ją do Stowarzyszenia „Kocie Gniezno”. Za każdą przyniesioną karmę suchą lub konserwę otrzymasz upominek.
 • Przynieś do szkoły karmę dla psów, a my przekażemy ją do schroniska i Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Gnieźnie. Za każdą przyniesioną karmę suchą lub konserwę otrzymasz upominek.
 • Przynieś również koce, kocyki, kołderki, poduszeczki, zabawki itp. Za te akcesoria otrzymasz także upominki.

A teraz chcemy Wam przedstawić propozycję!
Adoptuj psa ze schroniska lub adoptuj kotka ze stowarzyszenia „Kocie Gniezno”. Przygarnij go do swojego domu, a On pozostanie Twoim najwierniejszym przyjacielem do końca życia!
Jeśli nie możesz przygarnąć psa lub kota, zorganizuj akcję adopcyjną wśród znajomych! Pomóż w ogłaszaniu zwierząt  w naszej szkole – zrób dobre zdjęcia, stwórz ogłoszenie i działaj! W ten sposób możesz pomóc więcej niż jednemu psiakowi lub kociakowi! Wymaga to od Ciebie tylko  dobrych chęci i mobilizacji. Czekamy na Ciebie i Twoje propozycje!
Czekamy również na karmy i inne akcesoria! Dziękujemy!!!

Skip to content