W dniach 13-17 czerwca 2016r. uczniowie klas 4b, 4e, 5a i 5b wyjechali na wycieczkę do Supraśla. Uczestnicy wycieczki miło spędzili czas na Podlasiu. Wzięli udział w kilku bardzo ciekawych warsztatach. Zobaczyli wiele wspaniałych miejsc, poznali różnorodność wyznaniową tego regionu oraz znaczenie słów: monaster, synagoga, meczet, cerkiew i wielu innych związanych z kulturą religijną. Dostrzegli również różnice między Wielkopolską a Podlasiem. Uczniowie przekonali się, że Polska to kraj wielokulturowy. Dużą atrakcją był Park Pałacowy w Białowieży. Ale po kolei…
Poniedziałek (14 czerwca 2016r.)
Jak to zwykle bywa na początku każdej wycieczki zebraliśmy się o godz. 6.00 przed szkołą, zapakowaliśmy bagaże do autokaru i wyruszyliśmy w podróż. Po kilku godzinach dojechaliśmy do pierwszego celu – do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Zwiedziliśmy kościół, w którym znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej Bolesnej, cudowne źródełko, grotę przy tym źródełku i ołtarz polowy. Duże wrażenie wywarła na nas Góra Krzyży z Jubileuszowym Krzyżem Pielgrzymów nawiązująca m.in. do prawosławnej Góry Krzyży w Grabarce. Po krótkim spacerze po Sanktuarium udaliśmy się w dalszą drogę do Supraśla, gdzie był nasz ośrodek. Nastąpił przydział pokoi. Po obiadokolacji wyszliśmy na spacer Bulwarami, by podziwiać piękne widoki nad rzeką Supraśl.
Wtorek (14 czerwca 2016r.)
Drugiego dnia pojechaliśmy do Tykocina gdzie oprócz zwiedzania zamku uczestniczyliśmy w zajęciach, których tematem był półksiężyc i gwiazda, czyli spotkaliśmy się z prawdziwymi Tatarami. Pod opieką instruktorów uczniowie m.in. strzelali z łuku i uczyli się sztuki władania szablą. Następnie zwiedziliśmy synagogę i Dom Talmudyczny w Tykocinie, po czym przejechaliśmy do Supraśla na zajęcia w Muzeum Sztuki Drukarstwa i Papiernictwa. Tam uczniowie dowiedzieli się, jak dawniej produkowany był papier i książka. W trakcie warsztatów każdy z uczestników samodzielnie czerpał kartkę papieru, drukował stronę na drewnianej prasie i tłoczył pamiątkową zakładkę do książki. Samodzielnie wykonane prace uczniowie zabrali na pamiątkę. Kolejnym celem naszej wycieczki było Muzeum Ikon w Supraślu. Wystawa, którą oglądaliśmy, miała charakter multimedialny, eksponaty zostały wzbogacone o oprawę świetlną, obrazową i dźwiękową. To wszystko, podobnie jak dekoracje nawiązujące m.in. do wnętrza cerkwi, pustelniczej pieczary czy też wiejskiej chaty, wprowadziły nas w kontemplacyjny nastrój i pomogły w zrozumieniu roli ikony w prawosławiu. Na koniec dnia odwiedziliśmy meczet i mizar w Kruszynianach. Kruszyniany położone są na północy Podlasia, w pobliżu granicy z Białorusią. Są jedynym z dwóch historycznych ośrodków osadnictwa tatarskiego w Polsce.
Środa (15 czerwca 2016r.)
Kolejnego dnia pojechaliśmy do Białowieży i Hajnówki. Odwiedziliśmy Białowieski Park Narodowy, gdzie podziwialiśmy piękno krajobrazu Podlasia i zwiedziliśmy Rezerwat Pokazowy Żubra. Tu uczniowie zobaczyli żubra i dzięki informacjom od pani przewodnik poznali jego tajemnice. Następnie udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczo -Leśnego w Białowieży. Na ekspozycji stałej prezentowane są najbardziej charakterystyczne dla Puszczy Białowieskiej zbiorowiska leśne, procesy ekologiczne i zjawiska przyrodnicze. Wszystkie zagadnienia przyrodnicze przedstawione zostały blokami problemowymi za pośrednictwem realistycznych dioram przedstawiających zwierzęta, grzyby, rośliny w ich naturalnych środowiskach. W realizacji dioram wykorzystano: światło sceniczne, dźwięki, wielkoformatowe, barwne fotografie, makiety. Na dwóch poziomach wystawienniczych dodatkowo zainstalowano komputery wyposażone w ekrany dotykowe zapewniające szybki i łatwy dostęp do dodatkowej informacji, ponad tą, którą przekazuje oprowadzający po ekspozycji przewodnik. Po obejrzeniu ekspozycji czasowej, stałej i wejściu na wieżę widokową udaliśmy się do Parku Pałacowego, gdzie uczniowie mogli miło spędzić czas na ścieżce edukacyjnej. Następnie udaliśmy sie na szlak Dębów Królewskich. Jest to miejsce, gdzie do naszych czasów dotrwało kilkanaście bardzo starych dębów. O wartości tych drzew świadczą nadane im imiona polskich królów. Przy każdym dębie ustawiona jest tabliczka z informacjami dotyczącymi wieku i wymiarów pomnika przyrody oraz przedstawienie jego patrona. Następnie zwiedziliśmy cerkiew w Hajnówce.
Czwartek (16 czerwca 2016r.)
Tego dnia celem naszej wycieczki był rejs Kanałem Augustowskim po okolicznych niezwykle urokliwych jeziorach. Wypłynęliśmy z Portu Żeglugi Augustowskiej, później płynęliśmy rzeką Nettą, mijając położone po obu stronach rzeki bulwary, następnie wpłynęliśmy na jezioro Necko. Z pokładu naszego statku Swoboda mogliśmy podziwiać piękną przyrodę w jej nienaruszonym stanie. Z jeziora Necko statek wpłynął na Rzeczkę Klonownicę (tzw. Cichą Rzeczkę), najkrótszą żeglowną rzekę w Polsce, skąd przedostał się na Jezioro Białe. Jezioro Białe łączy z Jeziorem Studzienicznym śluza Przewięź. Statek, żeby wpłynąć na Jezioro Studzieniczne musiał pokonać różnicę poziomu wód w obu akwenach, która wynosi 86 cm. Konieczne było na tym etapie podróży kilkuminutowe oczekiwanie na napełnienie (a w drodze powrotnej opróżnienie) komory śluzy wodą. Płynąc po Jeziorze Studzienicznym, statek zawinął do miejscowości Studzieniczna, malowniczo położonej na półwyspie, miejsca kultu religijnego z wieloma zabytkami sakralnymi. Sanktuarium w Studzienicznej odwiedził w 1999 roku papież Jan Paweł II. Kiedy dopłynęliśmy do Studziennicznej mieliśmy 20 minutową przerwę w rejsie. W tym czasie zwiedziliśmy Sanktuarium. Następnie tą samą drogą wróciliśmy do portu w Augustowie. Wracając do ośrodka zatrzymaliśmy się jeszcze w Białymstoku, gdzie udaliśmy się do Pałacu Branickich. Na terenie zespołu pałacowo – parkowego Branickich zwiedziliśmy:
Ten dzień przyniósł uczestnikom wycieczki jeszcze jedno niezapomniane przeżycie. Mianowicie o godzinie 21.00 w telewizji transmitowany był mecz POLSKA – NIEMCY (Euro 2016). Dlatego wszyscy udaliśmy się do świetlicy, gdzie wspólnie oglądaliśmy mecz. W ośrodku, w którym nocowaliśmy, oprócz nas była jeszcze grupa osób z wymiany polsko – niemieckiej. Tak więc wspólnie z nami mecz oglądali Niemcy. Kto był, ten wie, że było to wyjątkowe przeżycie, a doping był tak głośny, że trudno chyba o lepszy. 🙂
Piątek (17 czerwca 2016r.)
To był już ostatni dzień naszej wycieczki, ale zanim wyruszyliśmy w podróż do domu udaliśmy się jeszcze do monasteru. Obejrzeliśmy cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i poznaliśmy jej historię. Potem wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Wszystko co dobre, szybko się kończy, ale myślę, że wycieczka ta na długo zostanie w naszej pamięci.
Kierownik wycieczki
Monika Pokładecka