“Zafascynowani astronomią”

CAM00903

Dnia 30 września 2015 r. uczniowie klasy 6 e, 6 a i 6 b z nauczycielkami: Elżbietą Kistowską, Danutą Krzemińską i Iwoną Walkowską, uczestniczyli w wycieczce do Torunia, podczas której mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę z zakresu astronomii. Na początku podczas pobytu w Geodium i Orbitarium poprzez przeprowadzane przez siebie eksperymenty dowiedzieli się więcej o zjawiskach zachodzących na naszej planecie, budowie geologicznej Ziemi, zmianach składu atmosfery ziemskiej, warunkach panujących w Kosmosie, budowie Układu Słonecznego, czy możliwościach badania Kosmosu poprzez sondy. Po ponad 1,5 godzinnej zabawie uczniowie przeszli do Planetarium, gdzie poprzez obejrzenie filmu pt.: “Makrokosmos” byli przy “narodzinach Wszechświata” i mogli podziwiać jego ogrom i piękno. Po przerwie na posiłek, zakup pamiątek i “obowiązkowych pierników” przejechali do Piwnic (13 km od Torunia) do Obserwatorium Astronomicznego UMK. W miejscu tym uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć teleskopy astronomiczne, próbować je nastawiać, dowiedzieć się o historii badań Kosmosu i pracy astronoma, obserwować samodzielnie plamy na Słońcu, poznać metody zbierania informacji poprzez obserwacje radioteleskopowe. Po tak wyczerpującej wycieczce pełni “kosmicznych” wrażeń wrócili do domu.