Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gnieźnie

Idź do spisu treści

Menu główne

2013/2014

Świetlica

Telefon kontaktowy 61 426 51 13 wew. 15
Pozdrawiamy wszystkich uczniów i zapraszamy do wspólnego spędzania czasu w świetlicy szkolnej.
Małgorzata Ostrzycka – kierownik świetlicy
Nauczyciele świetlicy: Marlena Krzyżańska, Katarzyna Nowak, Hanna Maciejewska

.................................................................................................................................................................................................................................................................

Dama i Dżentelmen świetlicy 2013/2014

W tym roku szkolnym wybory damy i dżentelmena świetlicy obyły się w maju i były połączone z akcją ,,Tydzień bez wulgaryzmów i hałasu”. Dzieci wykonały plakaty i piękne prace plastyczne. W wyniku głosowania zwycięzcami zostali uczniowie klas pierwszych:

Dama Świetlicy – Olga Borowska z kl.1c
Dżentelmen Świetlicy – Oliwier Gramza z kl.1b
Serdecznie gratulujemy
.

Festyn biblioteczny

W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna odbył się rodzinny festyn czytelniczy pod hasłem „Spotkajmy się w bibliotece na imieninach u Stanisława Staszica", zorganizowany przez bibliotekę i naszą szkołę. Na dzieci, które zjawiły się na festynie czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Najmłodsi mogli odwiedzić stanowisko czytacza, pograć w gry planszowe, wykonać prace plastyczne m. in. zakładkę do książki, kwiatki, uśmiechnięte baloniki czy też wspólną mega ilustrację. Ukoronowaniem imprezy była loteria fantowa, w której wszystkie dzieci zostały nagrodzone.


„Książka wyobraźni”

Dzieci z klasy II e oraz świetliczaki wzięły udział w warsztatach czytelniczych „Książka wyobraźni” w Bibliotece Publicznej – filia nr 2 w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.  Dzieci  wykorzystując wyobraźnię i zgromadzone materiały, przygotowały: „Książkę szczęścia”, „Książkę na patyku”, „Książkę z marzeniami”.

Międzyświetlicowy konkurs wielkanocny

Nasza świetlica zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Świetlic na stroik wielkanocny.
Celem konkursu było kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz rozwijanie wyobraźni plastycznej. Na konkurs wpłynęło wiele prac. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością, wszystkie stroiki miały swój urok i wymagały dużego nakładu pracy, dlatego wyłonienie zwycięzców okazało się trudnym zadaniem.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce Marta Beruś ze Szkoły Podstawowej nr 3
II miejsce Nadia Banaszak SP2
III miejsce Julia Purol SP3
oraz Angelika i Zuzanna Strzykała SP2
Specjalne wyróżnienia za oryginalność otrzymali:
Ines Kuźniewska SP9
Julia Lewandowska SP9 oraz
praca zbiorowa klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 2.
Wystawkę prac można było podziwiać w szkolnej stołówce.


Interaktywna lekcja historii

15 kwietnia 2014 roku  uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w lekcji muzealnej - ,,W gnieźnieńskim grodzie”. Zajęcia, w czasie których dzieci korzystały z tabletów, przybliżyły świetliczakom tajemnice powstawania średniowiecznego grodu, najciekawsze znaleziska oraz ciekawostki z życia dawnych Słowian. Interaktywna makieta gnieźnieńskiego grodu zaznajomiła dzieci z rekonstrukcją katedry, wałów obronnych, chaty słowiańskiej czy łaźni parowej. Zdobyte informacje na pewno przydadzą się na lekcjach historii, której nauka rozpocznie się już wkrótce, w klasie czwartej.


Konkurs pięknego czytania

W piątek 4 kwietnia 2014r. nauczyciele świetlicy przeprowadzili Konkurs Pięknego Czytania. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I – III. Dzieci pięknie zaprezentowały wybrany przez siebie fragment jednej z polskich baśni. Świetliczaki starannie przygotowały się do konkursu, dlatego wyłonienie zwycięzców nie było łatwe. Oceniana była płynność, poprawność i interpretacja tekstu. Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Mikołaj Cieślak kl.2c
II miejsce – Wiktoria Nowak kl.2b
III miejsce – Alina Liczbińska kl. 1d  


Wielkanocne zajęcia w świetlicy

W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia związane ze Świętami Wielkanocnymi. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z tradycjami i obrzędami wielkanocnymi. Świetliczaki dowiedziały się o różnych sposobach zdobienia jajek wielkanocnych, wzięły udział w quizie świątecznym, zagadkach.
Dzieci mogły pochwalić się również zdolnościami plastycznymi i wykonały koszyczki wielkanocne.


W magicznej krainie

W sobotę 22 lutego świetliczaki skorzystały z zaproszenia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i wzięły udziału w V Konwencie Fantastyki "Fantasmagoria". Spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom miało miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury. Dzieci odwiedziły Baśniobór - magiczną krainę, w której wszystko zdarzyć się może, dowiedziały się gdzie podziały się wszystkie wróżki, uratowały jedną z ostatnich przystani prawdziwej magii. Dodatkowo  wykonały piękne prace plastyczne - wspaniałe korony Króla Drzew, czapki wróżek i magiczne zakładki do książek. Czas umilała dzieciom wróżka częstująca słodyczami. Na koniec wszyscy uczestnicy losowali nagrody rzeczowe.   


Pogadanka na temat bezpieczeństwa

W piątek  31 stycznia  w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z  kuratorem Sądu Rejonowego w Gnieźnie. Tematem pogadanki było zachowanie  bezpieczeństwa  w domu, jak  podczas zabaw na świeżym powietrzu w czasie  ferii zimowych.


„Kto sok pije, długo żyje”

Wszyscy lubimy owoce i warzywa. Są smaczne, kolorowe i bardzo zdrowe. Dlatego w świetlicy przygotowaliśmy taki zdrowy, pyszny sok warzywno-owocowy.


Świąteczny konkurs

W świetlicy szkolnej został ogłoszony konkurs, na który dzieci miały przygotować dowolną ozdobę świąteczną. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością, prace zostały wykonane z różnych materiałów. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali nagrody.

Światowy Dzień Misia

25 listopada w świetlicy obchodziliśmy dzień Pluszowego Misia. Dzieci, które przyniosły swoje misie i zaprezentowały je swoim koleżankom i kolegom otrzymały słodki upominek.


Andrzejki

29 listopada odbyły się świetlicowe andrzejki. Humor wszystkim dopisywał, a andrzejkowe wróżby dostarczyły dzieciom wielu emocji i wrażeń.


,,Laurka dla kota”

W tym roku szkolnym w świetlicy kontynuujemy kulinarne zabawy z książką Marii Terlikowskiej pt. ,,Kuchnia pełna cudów”. W listopadzie dzieci wykorzystały pomysł na ,,laurkę dla kota’’ – czyli myszki z białego sera. Prace nie tylko ładnie wyglądały, ale i dobrze smakowały. Spodobały się również największym specjalistkom od gotowania w szkole - naszym paniom kucharkom.


Konkurs recytatorsko-plastyczny

26 listopada w świetlicy odbył się kolejny konkurs recytatorsko-plastyczny. Dzieci do wybranego przez siebie wiersza musiały wykonać ilustrację. Niektórzy uczniowie dodatkowo przygotowali pomysłowe przebranie. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze, a zwycięzcy nagrody książkowe.

I miejsce Alina Liczbińska - ,,Psie smutki”
II miejsce Weronika Majerska - ,,Sum”
III miejsce Maja Perek - ,,Pszczółka”
Wyróżnienie – Julia Wójcicka ,,Listopad”

Jesienna gazetka świetlicowa
W październiku dzieci mogły nabyć gazetkę konkursową, w której znalazły się m.in. krzyżówka, zagadki, uzupełnianka ortograficzna, wykreślanka czy do pokolorowania jesienny szlaczek. Dzieci, które poprawnie wypełniły gazetkę otrzymały upominki.

...............................................................................................................................................................................................................................................................

„Czytajki z naszej bajki”

13 listopada dzieci ze świetlicy kolejny raz uczestniczyły w zajęciach czytelniczych „Czytajki z naszej bajki” w Centrum Kultury Scena To Dziwna, które poświęcone były książce „Kocham Polskę. Elementarz dla dzieci”. Dzieci miały możliwość stworzyć kolorową mapę kraju, flagę biało-czerwoną oraz zamienić się na chwilę w ułana.


..................................................................................................................................................................................................................................................................

Spotkanie z książką

9 października dzieci ze świetlicy uczestniczyły w spotkaniu czytelniczym pt. „Magiczny świat Juliana Tuwima” w Centrum Kultury Scena To Dziwna.
Dzięki opowieści „Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą”, dzieci miały okazję poznać życie, czasy dzieciństwa, mocne i słabe strony poety.
Opowieści o Julku przeplatane były zabawami literackimi opartymi na wierszach: „Lokomotywa”, „Abecadło’, „Okulary”.


................................................................................................................................................................................................................................................................

Jesienne   ,,Zwierzaki – Cudaki”.

Dary jesieni  zbierane podczas  spacerów do pobliskiego parku zainspirowały dzieci do wykonania pięknych prac plastycznych. Z liści, nasion i plasteliny świetliczaki wyczarowały niezwykle pomysłowe zwierzaki –cudaki.


..................................................................................................................................................................................................................................................................

Bezpieczny Internet

24 i 27 września 2013r. w ramach akcji ,,Akademia Orange dla bibliotek”, bibliotekarze Ewa Jaworska i Alicja Twardowska, przeprowadziły zajęcia dla świetliczaków z klas drugich i trzecich. Spotkania dotyczyły bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się, że komputer umożliwia opracowywanie tekstów, rysunków, zdjęć, zaproszeń itp.   Dzieci zapoznały się również z serwisem sieciaki.pl, który pokazuje, jak bezpiecznie bawić się i poznawać świat dzięki Internetowi. Niebezpieczne natomiast okazały się Sieciuchy – postacie uosabiające internetowe zagrożenia.


....................................................................................................................................................................................................................................................................

Czytanie wierszy Aleksandra Fredry

W piątkowe przedpołudnie - 6 września dzieci ze świetlicy uczestniczyły w imprezie czytelniczej z okazji 220 rocznicy urodzin Aleksandra Fredry. Pod pomnikiem Fredry odbyło się czytanie wierszy znanego poety m.in. „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, „Raki w garnku”. Atrakcją imprezy była możliwość przywitania się z samym panem Fredrą, w rolę którego wcielił się aktor Szymon Kołodziej. Po powrocie do świetlicy dzieci zrobiły prace plastyczne związane z wierszami Aleksandra Fredry.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego